І. ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ:
Чл.1/1/С тази Наредба се определят нормите и правилата за разрешаване,функциониране и премахване на временни съоръжения за производство,търговия и услуги на територията на община Бяла,които за краткост се наричат “съоръжения”.
/2/По смисъла на тази Наредба съоръжения са:маси,павилиони,кабини,будки и други, които се считат за преместваеми,съгласно чл. 120”а” от ППЗТСУ.
Чл.2.Обектна тази Наредба са съоръженията,разположени върху терени,общинска собственост и отговарящи на изискванията на Наредба №7 на МЗ,противопожарните норми и безопасността на движението.
ІІ.РАЗРЕШАВАНЕ ПОСТАВЯНЕТО НА СЪОРЪЖЕНИЯ ЗА ПРОИЗВОДСТВО,ТЪРГОВИЯ И УСЛУГИ:
Чл.3/1/Съоръженията по смисъла на тази Наредба се поставят на места,определени по схеми,изготвени от отдел “ТСУ”,съгласувани с КАТ-Бяла,Районна станция на съобщенията,”Далекосъобщения” и Линейно кабелно стопанство-Бяла.
/2/Схемите се одобряват от главния архитект на община Бяла и се приемат от Общински съвет – Бяла.
/3/Схемите се актуализират за период не по-малък от една година.
/4/Молби за актуализация могат да се подават ежегодно от 1 до 31 число на месец декември на текущата година до Кмета на общината.
Чл.4/1/Разрешенията за ползване се издават от кооперативен пазар съгласувано с отдел “Пазарна икономика” при общината.
/2/Свободните места по схемите се обявяват на търг съгласно Наредбата за реда за придобиване, стопанисване,
управление и разпореждане с общинско имущество.
Чл.5/1/ За издаване на разрешенията по чл.4 ал.1 се подават молби,придружени със скица – копие от регулационния план на населеното място с определен от главния архитект на общината начин на разполагането, съгласно утвърдената схема.
/2/ Разрешението за поставяне се издава в три еднообразни екземпляра, от които един за Кооперативен пазар,един за отдел “ТСУ”-ОС и един за лицето,за което се заплаща такса.
Чл.6/1/Договорът за ползване на общински терен се сключва за срок,не по-дълъг от три години.
/2/Договорът се сключва в седемдневен срок от издаване на разрешението.
Чл.7/1/При промяна собствеността на съоръжението /съдебни решения, смърт, делба, развод /правоимащите в качествата си на правоприемници по отношение на разрешението за поставяне следва да потвърдят в едномесечен срок желанието си да се възползват от тези си права с молба до Кмета на общината. В този случай се прави пререгистрация на разрешението.
/2/При закупуване на съоръжения по смисъла на чл.1 ал.2,собственост на общината, не се спазват процедурите по чл. 4 и чл.5, а за новите собственици се прилага процедурата по чл.6.
/3/.При покупко-продажба на съоръжения,монтирани законосъобразно по реда, предвиден в тази Наредба,се спазват процедурите по чл.5 и чл.6 от същата за предоставяне на терена,върху който е монтирано съоръжението, като договорът с новия собственик се сключва за срок до изтичане на срока на договора на праводателя.
За удостоверяване собствеността върху съоръжението купувачът представя в общината договор за покупко-продажба с нотариална заверка на подписите.
Чл.8.Във всички случаи при промяна на собствеността новите собственици са длъжни да уведомят ръководството на Кооперативен пазар в седемдневен срок.
ІІІ.ОТНЕМАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА ПОСТАВЯНЕ И ПРЕМАХВАНЕ НА ВРЕМЕННИ СЪОРЪЖЕНИЯ:
Чл.9/1/разрешенията за поставяне се отнемат,когато:
1.Не са спазени изискванията по чл.6- няма разрешение за поставяне и сключен договор.
2.Съоръжението не се ползва по предназначение,посочено в разрешението.
3.Съоръжението не се ползва от лицето, на което е издадено разрешението.
4.Съоръжението не е монтирано в срок от един месец от издаване на разрешението или от датата на подписване на договора.
5.Не е платен наема за повече от един месец.
/2/След премахване на съоръжението и освобождаването на общинския терен същият се предоставя на нов наемател,като се спазват условията на чл.4 ал.2.
Чл.10.Временните съоръжения се премахват в указан от общината срок за сметка на собственика на съоръжението,когато обществени нужди налагат това,или при изтичане на договорния срок.
Чл.11/1/Премахването на съоръжението става със заповед на Кмета на общината.
/2/Ако в определения в заповедта срок собственикът не премахне съоръжението същото се премахва от общината за негова сметка,като дължимите суми се събират по съдебен ред.
/3/За нанесени щети и вреди на съоръжението при и след преместването му общината не носи отговорност.
ІV.„ОРГАНИЗАЦИЯ, ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ И КОНТРОЛ НА ВЪНШНА РЕКЛАМНА ДЕЙНОСТ
Чл.12.В тази глава се определят условията и редът за осъществяване на рекламна дейност на територията на община Бяла.Изискванията са задължителни за всички лица, предприятия, учреждения и организации ползващи или стопанисващи съответните елементи от инфраструктурата на Общината.
Чл.13/1/Изпълнението и монтирането на рекламно-указателни материали става след надлежна регистрация за осъществяване на рекламна дейност чрез издаване на удостоверение в отдел “ТСУ” на община Бяла.
/2/Удостоверението се заверява срещу такса по Тарифата за такси за техническо обслужване, приета с Решение на ОбС Бяла.
/3/В случаите на посредничество, удостоверението се издава на името и за сметка на първия посредник, който поема отговорностите и задълженията по смисъла на тази наредба.
Чл.14/1/Удостоверението за право на рекламна дейност се издава на базата на художествен проект, третиращ всички изобразителни и декоративни елементи от външния вид на обектите.Художественият проект се съгласува и одобрява от Главния Архитект на Общината.
/2/Не се допуска несъответствие между художествения проект и рекламно-указателните материали, като всички възникващи промени от първоначалния проект се съгласуват предварително чрез нов художествен проект и се издава ново удостоверение.
Чл.14 а В случаите на ползване на общински терени или друга общинска собственост за рекламни цели, изпълнението става и след сключване на договор с Общината, като ползвателите заплащат такси по Тарифа за заплащане за правото за разполагане на рекламно-указателни материали на ОбС Бяла.
Чл.15. Рекламните и указателните материали задължително отговарят на следните изисквания:
1.Да не са с антиконституционен характер и да не противоречат на действащото законодателство в Република България;
2.Всички наименования и данни, освен запазените знаци и шрифтове, да се изписват на български език и по желание да се дублират на латиница;
3.Да се поддържат от ползвателите в естетичен и привлекателен вид.
ТАРИФА ЗА ЗАПЛАЩАНЕ ЗА ПРАВО ЗА РАЗПОЛАГАНЕ НА РЕКЛАМНО-УКАЗАТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА БЯЛА
1. За използване на автомобил с високоговорител за рекламна цел: 10 лв. на ден.
2. За реклама върху транспарантни ленти: 50 лв. на месец.
3. За разполагане на рекламно-указателни материали върху табла на огради, стени, калкани, фасади, покриви, витрини и др.: 3 лв. на м2 на месец.
4. За разполагане на светлинни рекламно-указателни материали от собствен ел.източник върху табла на огради, стени, калкани, фасади, покриви, витрини и др.:5 лв. на м2 на месец.
5. за фирмени указателни табели с примерно съдържание – име на фирма, инициали, запазен знак, адрес, телефон, предмет на дейност, указателна стрелка, отстояние и др.,подвижни или на самостоятелни стойки, разположени на общински площи (тревни пространства, тротоари и др.): 5 лв. на м2 на месец.
6. За реклама на калканни стени: 0,50 лв. на м2 на месец.
7. За реклама на флажни елементи (знамена) на самостоятелни стойки, фасади, стълбове и др. с изключение на националния флаг и на знамената на политическите партии и обществените организации: 4 лв. за брой на месец.”
V.АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ:
Чл.16.На лицата,монтирали съоръжения, без разрешение, по установения с тази Наредба ред, извън утвърдената схема, се налага глоба в размер до 300 хиляди лева, а съоръженията се преместват по реда на чл.11.
Чл.17.На лицата получили разрешение за поставяне,които са поставили съоръжение с квадратура,по-голяма от допуснатата, се налага глоба в размер до 300 хиляди лева, а завишената част се премахва.
Чл.18.За всички останали случаи на нарушение на настоящата Наредба се налага глоба в размер до 250 000 лева, а за повторно нарушение се налага и наказание временно лишаване от правото да упражнява определена дейност.
Чл.19.Нарушенията се констатират с актове,съставени от лица,определени със заповед на Кмета на общината.
Чл.20.Наказателните постановления за глоби и временно лишаване от правото да се упражнява определена дейност се издават от Кмета на общината.
Чл.21.Административно-наказателното производство по тази Наредба се осъществява по реда на ЗАНН.
VI.ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ:
§1.За заварени изградени върху общински терени/общинска земя/ съоръжения, попадащи в утвърдената схема, без разрешение за поставяне по реда на тази Наредба се прилага процедурата по чл.4 ал.1.
§2.Разпоредбите в тази Наредба се отнасят за преместваеми съоръжения/сергии, щандове, маси, павилиони, кабини, будки и други/, които не се демонтират ежедневно.
§3.Местата на сергиите,които се демонтират ежедневно ли се монтират в пазарния ден не ползват разпоредбите на тази Наредба. Техните места се определят от ръководството на Кооперативен пазар за деня, като се забранява поставянето на стока върху асфалта и тротоара.
§4.Преместваемите съоръжения по размери,форма и вид следва да отговарят на изискванията на отдел “Пазарна икономика” и да имат добър архитектурен вид. Същите могат да се захранват временно с ел.енергия при спазване на изискванията за ел. безопасност.
§5.По тази Наредба може да се разрешава и разполагането на циркове,стрелбища,каравани,фургони,моторни люлки, зоокътове и други подобни по време на панаири,събори,празници.
§6.Контролът по изпълнението на тази Наредба се възлага на Общински кооперативен пазар,отдел “Пазарна икономика” и отдел “ТСУ” при община Бяла.